161 Sprawa Sulejmaniego 2020.01.04

161 Sprawa Sulejmaniego 2020.01.04

Kategorycznie potępiam to morderstwo, naruszające jednocześnie liczne, powszechnie obowiązujące i respektowane zasady prawa międzynarodowego, na szkodę Iranu i gospodarza – Iraku

Oby te fatalne precedensy, czynione przez USA, w przekonaniu o wszechmocy i bezkarności, nie obróciły się p-ko nim samym.

Te 10 lotniskowców, dobrych do trzymania za ryj, drugorzędnej wartości bojowej państewek, może się okazać za mało, wobec wrogiej połowy świata, pod przywództwem Rosji i Chin.

Ten mój pogląd jest dodatkowo motywowany zobowiązaniami moralnym, jakie Polska ma wobec Iranu, za opiekę nad polskimi uchodźcami z ZSRR w warunkach II wś.

Ponadto, oczekiwanie amerykańskie, że  akcja przyczyni się do osłabienia reżimu ajatollachów w Iranie, może się nie tylko nie spełnić, ale wręcz odwrotnie – może wzmocnić irańskie władze – zważywszy na zasługi w zwalczaniu terrorystycznej organizacji Daesh i powszechny szacunek szyickiego świata arabskiego wobec zabitego generała; właściwie generałów, bo szef irackiej milicji też tam zginął.

Tym postępowaniem Ameryka rozmienia na drobne swoje wiekopomne zasługi w przywracaniu i utrzymywaniu humanistycznych stosunków na świecie; nie warto było.

Adam Czochralski                                           2020.01.04

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *